Faaliyetler

Tuncelililer Dersimspor’a Destek Gecesinde Buluştu, Buluşmaya CHP Lideri Kılıçdaroğlu’da Katıldı

Tunceli Sanayici ve Girişimciler Derneği (TUSGİD) Ataşehir –Bostancı Green Park Hotel’de Tunceli’nin tek futbol kulübü olan Dersimspor’a maddi ve manevi destek vermek için düzenlediği dayanışma gecesine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda davetli katıldı. TUSGİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Bulut ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen Dersim Spora Destek amaçlı düzenlenen geceye: CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekilleri Kamer Genç, Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Mehmet Hilal Kaplan ve Erdal Aksünger, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kağan Salıcı, CHP İl Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İlçe Başkanları, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkanı Hukuk Danışmanı Mithat Ali Kabaali, Dersimspor Kulübü Başkanı Oktay Can ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tunceli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Tunceli Sağlık Ve Eğitim Vakfı Başkanı Kadriye Akçelik ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MUNZUR Su A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, DERSİM A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halit Ötün ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF) Başkanı Hayri Güler ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tarihçi Yazar Ali Kaya, Tuncelili Milli Atlet Haydar Doğan, Prof Dr.Ali Tutay, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Gazeteciler Serpil Yılmaz ve Erhan Şahin, Tuncelili İş Adamları, Tunceli İlçe ve Köy Dernekleri Başkanları, Tunceli’den gelen Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ağabeyi Ziya Kılıçdaroğlu ve Dersimspor Yöneticilerinin yan ısıra çok sayıda davetli katıldı. Geceye katılmayan başta Tunceli’de bir dönem Vali’lik yapan Tokat Valisi Mustafa Taşkesen olmak üzere Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ olmak üzere çok sayıda kutlama telgrafı ve mesajları gönderildi.

Tuncelili İş adamı Ali Rıza Gültekin’den 3 tabloya 50.000 TL

Sunuculuğunu Barış TV Programcılarından İlknur Kaptan’ın yaptığı gecede sanatçılar Pınar Aydınlar, Töre Anadolu, İsmail Özkan ve Domani Dersim söylediği türkülerle davetlileri coşturdular. Gecede Dersim Spora destek amaçlı yağlıboya tabloları da açık artırma ile davetlilere sunuldu. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç 5000 TL’ye 1 tablo alırken, Yılmaz Kaya 10.000 TL, Ali Büyükdağ 10.000 TL, Prof. Dr. Müslim Bozyigit 9.000 TL, Cem Haydar Bektaş 5.000 TL, Yılmaz Koç 5.000 TL’ye 1’er tablo ve Tuncelili İş Adamı Gültekin Grup ve Crispino’nun sahibi Ali Rıza Gültekin 3 tablo satın alarak Dersimspor’a 50.000 TL bağışta bulundu.

 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Tunceli’de futbolun gelişmesi ve sporun yaygınlaşması için elimizi taşın altına sokalım, elbirliğiyle Dersimspor’a sahip çıkarak kulübe bir tesis kazandırmalıyız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gecede yaptığı konuşmada Dersimspor’a başarılar dileyerek destek ve katkı sunan herkese teşekkür ederek, “Eğitimde, Sanatta, Siyasette, Sporda, hayatın hangi alanına bakarsanız bakın bir Dersimli vardır. Dersim’liler olarak özgürlük bizim ruhumuzda var, onun için her ortamda özgürlüğü dile getiriyoruz. Dersim’liler doğar doğmaz ilk olarak doğayla mücadele ediyor. Biz güzel bir Türkiye’yi kurmak için mücadele ediyoruz. O toprakların ekmeğini yiyenler Dersimi unutmamalıdır. Futbolda artık Dersim’in bir sesi olmalıdır. Dersimspor’a destek olalım. Tunceli’de futbolun gelişmesi ve sporun yaygınlaşması için elimizi taşın altına sokalım, elbirliğiyle Dersimspor’a sahip çıkarak kulübe bir tesis kazandırmalıyız” Diyerek Tuncelili iş adamlarını destek vermeye çağırdı.

Bulut: Savaş ortamı son bulursa Tunceli’ye yatırımlar hızlanır

Tunceli Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen dayanışma yemeğinin açılış konuşmasını ev sahibi TUSGİD Dernek Başkanı Musa Bulut yaptı. Maddi ve Manevi desteği sunan herkese teşekkür eden, TUSGİD’in Tunceli’de yaptığı yatırımlardan bahsederek terör olaylarına da değinen Başkan Musa Bulut, “30 yıllık bu savaş ortamının son bulması gerekiyor. Yaşanan olaylar yaptığımız yatırımları engellemektedir. Barışın egemen olduğu, kimsenin ötekileştirilmediği bir dünya temenni ediyoruz” dedi.

Dersimspor’un ve dayanışmanın öneminden bahseden TUSGİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Bulut’un konuşmasının tam metni:

Sayın CHP Genel Başkanı, Sayın CHP Genel Başkan Yardımcıları, Sayın Milletvekilleri, Sayın İl ve İlçe Başkanları, Değerli Belediye Başkanları, Çok kıymetli STK Temsilcileri, Değerli Basın Mensupları, Hanımefendiler, Beyefendiler, Dersim Spor Dayanışma gecesine hoş geldiniz, şeref verdiniz. Öncelikle, bu Organizasyonda emeği geçen başta TUSGİD Yönetim Kurulu ve üyeleri olmak üzere Dersim Spor Yöneticilerine, katkılarından dolayı, Ataşehir ve Sarıyer Belediyelerine Green Park otel yönetimine ve emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Değeli Konuklar: Spor, aslında toplumlararasında dostluk, dayanışma ve kültürler arası iletişim sağlayan aktivitedir. Bazı Ülkeler, Spor sayesinde tanınır ve kültürlerini yayarlar. Örneğin, Futbol denildiği zaman, Arjantin, Brezilya ve İspanya akla gelir. Hatta bazı ülkeler, Sporcu transferleriyle Ülke ekonomilerine katkı sağlarlar. Spor’un evrensel kuralları vardır. Din, dil, renk ve düşüncesine bakılmaksızın kurallar bütünü içerisinde icra edilirler. Ancak, Ülkemiz de Ulusal Spor Kulüpleri dışındaki Spor kulüpleri çok parlak durumda değildir.

Bunlardan biri de, amatör ligde oynayan Dersim Spor Kulübüdür. İşte bu yüzden bizler, TUSGİD olarak çorbada tuzumuz olsun diye bu organizasyonu düzenlemiş olduk. Dersim Spor’un İlimizi en iyi şekilde temsil etmesi ve başarılı olması için, desteğe ihtiyacımız vardır. Dersim formasını üzerinde taşıyan bu kulübe sahip çıkmak zorundayız. Bu nedenle, kulübün başarısı için çaba sarf etmeliyiz.

Ben birazda TUSGİD’ den bahsetmek istiyorum: “Kontrolsüz güç güç değildir” sloganı ile yola çıkarak, İstanbul da yaşayan Tunceli işadamları ve girişimciler olarak bir Dernek çatısı altında örgütlenmemiz gerektiğine karar verdik. Derneğimizin amacı: Laik, Demokratik ve Sosyal hukuk ilkelerine bağlı kalarak başta Tunceli olmak üzere, ülkenin değişik bölgelerine risk bölüşümü yapmak suretiyle istihdam amaçlı, yatırımlar yapmaktır.

Bugüne kadar Tunceli’de risk bölüşümü yapmak suretiyle istihdam amaçlı, yatırım yapmaktır. Tunceli’de risk bölüşümü yaparak bugüne kadar yapılan bazı yatırımlardan bahsetmek istiyorum.

1) Munzur A.Ş yaklaşık 8 yıldır bölgede faaliyet göstermektedir. Çok ortaklı olarak kurulan bu şirketin yaklaşık 50 çalışanı ve bayi ağları ile bölgeye hayat vermektedir.

2) Dersim A.Ş: Yine çok ortaklı risk bölüşümü yapılarak kurulan bu şirket mandıracılık hizmeti sunmaktadır. Süt ve süt ürünleri işleyerek sofralarımıza getirmektedir.

3) Diğer bir yatırım ise Kırk Konaklar Projesidir. Dersimin eski taş konaklarını andıran mimarı yapısıyla önem arz etmektedir.

4) Munzur Turizm A.Ş yine risk bölüşümü ile kurulan bu şirket 200 yataklı,4 yıldızlı tatil köyü projesini hayata geçirmek üzere 50 dönümlük arazi tahsisi yapılmış, teşvik belgeleri alınmış 2013 yılı ortalarında temeli atılacaktır. Bu tesisin içinde yer alan hobi atölyelerinde, kilim, seramik ve takı yer almaktadır. Bu atölyelerde kadınlarımız el emeklerini değerlendirip satışa sunarak, aile ekonomilerine katkıda bulunacaklardır.

Ayrıca tatil köyü projesi içinde Tunceli pazarı kurulacak ve tamamen organik olan ürünler paketlenmiş halde gelen konuklara sunulacaktır. Bütün bu projeler Tuncelili girişimcilerin risk bölüşümü yaparak kurdukları projelerdir. Ancak bu projelerde, gerekli teşvik ve desteği alamıyoruz.

Kalkınma bakanlığına bağlı kalkınma ajansları bölgede küçük çaplı hibe desteği vermektedir. Ancak bütçeleri çok sınırı olduğundan yeterli değildir. Ayrıca ilimiz Teşvik sıralamasında 5 inci sırada bulunmaktadır. Hiç sanayisi olmayan bir ilin 5 inci sırada olmasını anlamış değiliz.

Bu konuda Tunceli Sanayi ve Ticaret Odasının nezdinde STK kuruluşları ile birlikte yetkili bakanlıklara itirazlarımızı bildirdik. Örneğin Urfa ili Teşvik sıralamasında 6 inci sırada. Tunceli’nin önünde yer almaktadır. Bu çelişkiyi anlamak mümkün değildir. Kriterlere göre yapılan bu çalışma tamamen yanlıştır. Çünkü nüfusu hızla azalan bir ilin tam tersine, özel teşviklerle desteklenmesi gerekmektedir.

Örneğin bölgede yapılan baraj yatırımları, memur maaşları ve benzeri giderlerin nüfusa bölümü ile elde edilen gelir gerçekçi değildir. Baraj yatırımlarından elde edilen gelirler tamamen, Ankara ve İstanbul’da ki şirket merkezlerine gitmekte hatta bu şirketler çalıştırdıkları işçileri dahi dışarıdan getirmektedirler. Dolayısı ile ilimize hiçbir katkı sunmadığı gibi Doğayı da yeterince tahrip etmektedirler.

TUSGİD olarak ilimizdeki yatırımları madencilik, hayvancılık, doğa turizmi ve organik tarım olarak yatırım projeleri öngörmektedir. Çünkü ekosistemi bozulmamış bu cennet köşesini yaşatmamız gerekiyor. Keşfedilmemiş kaynak alanları Türkiye’de çok az bunan Munzur rafting parkuru endemik bitki örtüsüyle soyu tükenmekte olan vaşak gibi canlı çeşitliliği ile zengin termal suları ile dersim bizi beklemektedir.

Değerli Konuklar, Sevgili Dersimliler,

Bütün bu yatırımları yaparken bölgede huzur ortamının sağlanması gerekiyor. Ne yazık ki 30 yıldan beri devam eden bu çatışma ortamının artık durdurulması gerekmektedir. Başta siyasi iktidar olmak üzere bütün muhalefet partileri çözüm önerileri sunmalı oy kaygısı gütmenin ülkenin kanayan yarası durdurulmalıdır. Aksi halde içinde bulunduğumuz gemi su almakta ve sonucu hepimizi etkilemektedir. Değerli konuklar barışın ve hoş görünün egemen olduğu kimsenin ötekileştirilmediği bir dünya için hepinize sevgi ve saygılarımı sunar iyi eğlenceler dilerim.

Dersimspor’un yapılacak olan tesislerinden ve Dersimspor’un gelişiminden bahseden Dersimspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Baran Gündoğan’ın konuşmasının tam metni:

Sayın Genel Başkanım, Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Belediye Başkanlarımız, değerli Basın temsilcileri, Dersimli hemşerilerimiz ve Dersimli olmasa da bu gece bizi onurlandıran değerli misafirler, hepinizi Dersimspor adına saygıyla selamlıyorum, hoş geldiniz.

Biliyoruz ki her ne kadar uzakta yaşıyor olsanız da yüreğinizin bir parçası hala doğduğunuz topraklarda atıyor. Bildiğiniz gibi yaklaşık 15 yıl önce ilimizin tek profesyonel takımı olan Tuncelispor’un kapanması ile sportif olarak gerileme dönemi başladı. Özellikle takım oyunlarında bölgesel ve ulusal platformlarda temsil edilemedik. Bu dönemde sporcu sayımızdaki azalmadan daha çok çocukların ve gençlerin spora olan ilgisinin azalması en büyük kaybımız oldu. Sağlıklı, güçlü ve ahlaklı nesiller yetiştirebilmek için gerekli temel unsurlardan biri de spordur. Sosyal ve kültürel faaliyetlerden yoksun olan gençlerimizin yaşamına bir amaç kazandırmak ve madde bağımlılığına kadar varan ahlaki yozlaşmanın önüne geçmek bizim de sorumluluğumuzda değil mi?

Çocuklarımıza ve gençlerimize bir hedef verebilmek için önlerine bir model oluşturmak gerekir. Bu fikirle İlimizde spor camiasında emek veren arkadaşlarımız Sn. Yaşar Kemal Moğultay Başkanlığındaki birkaç iş adamımız ve halen Tokat Valilisi olan dönemin Tunceli Valisi Sn. Mustafa Taşkesen’in Onursal Başkanlığı ve destekleriyle 2009 yılında Dersimspor kuruldu. Futbol takımımız kuruluş yılında Tunceli İl Şampiyonu olarak Bölgesel Amatör Ligde mücadele etme hakkı kazandı. İlk sezonunda beklenenin üzerinde bir performans sergileyerek ligi 2. olarak tamamladı ama gönüllerin şampiyonu oldu. Halen şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olarak 3. lige yükselme mücadelesi vermektedir.

2012 yılında antrenör arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda Basketbol takımımızı da tüm kızlar ve erkekler altyapısı ile faaliyete geçirdik. Basketbol takımımızda Bölgesel Amatör Ligdeki başarılı sonuçları ile 2. lige yükselme mücadelesine devam etmektedir. Ayrıca Boks, Karate, Atletizm gibi diğer branşlarda da takım oluşturma çalışmalarımız devam etmekte olup, hâlihazırda 200 ün üzerinde olan sporcu ve öğrenci sayımızı arttırmayı hedefliyoruz.

Ancak takdir edersiniz ki bu faaliyetler ancak maddi destekler oldukça yürütülüyor. Dersimspor’un kuruluşundan bu güne kadar 1.500.000 TL nin üzerinde bir harcaması oldu. Bu bütçenin önemli bir kısmı kulüp yönetiminde bulunmuş veya bulunan işadamlarımızın imkanları dahilinde vermiş olduğu desteklerle karşılandı. Önemli bir kısmı da Tunceli Valiliği ve İl Özel İdaresi’nin, Tunceli Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerimizin ve siz değerli hemşerilerimizin sunduğu maddi veya benzeri desteklerle tamamlandı. Şimdi çabamız Dersimspor’un kurumsal bir yapıya dönüştürülmesidir. Bunun için öncelikle Kulübün bir tesise ihtiyacı var. Projeleri hazırlanmış olan ve az önce görsellerini izlediğiniz kulüp binası ve antrenman sahaları için Milli Emlak Müdürlüğünden Aktuluk Köyünde yaklaşık 40 dönümlük arazi İl Özel İdaresi’ne devredildi. Amacımız bu tesisleri en kısa sürede tamamlamak ve hizmete açabilmek.

Geçtiğimiz Eylül ayında Dersimspor’a destek amacıyla CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettik. Dersimspor’un Dersim için önemini bildiğini ve çalışmalarımızı takdirle takip ettiğini bildiren Sayın Kılıçdaroğlu, İstanbul’da düzenlenecek ve kendisinin de katılacağı bir yardım gecesi ile Dersimspor’a destek olmak istediğini belirtti. Bizim için çok büyük bir değer taşıyan bu öneri için İstanbul’da yaşayan İş insanlarımızın kurmuş olduğu Tunceli Sanayici ve Girişimciler Derneği (TUSGİD) ile irtibata geçtik ve bu süreçteki yoğun çalışmalar sonucu siz değerli hemşerilerimizle böyle güzel bir ortamda bir araya gelebildik. Amacımız bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurulan Dersimsporu sizlere tanıtabilmek ve desteklerinizin Dersim için anlamının ve öneminin ne kadar değerli olduğunu sizlere ifade edebilmekti.

Bu gecenin düzenlenmesi fikri ile bize en büyük desteği sağlayan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Dersimspor adına teşekkür eder ve minnettar olduğumuzu belirtirim. Ayrıca bu gecenin düzenlenmesinde yoğun emek harcayan başta TUSGİD Başkanı Sayın Musa Bulut nezdinde tüm dernek yönetimine, aramızda bulunarak bizi onurlandıran Sayın Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımıza, bu geceye katılarak maddi ve manevi olarak Dersimspor’a destek olan misafirlerimize de teşekkür ederim. Son olarak “Dersimspor içinde bir umut da sen ol” diyerek saygılarımı sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir