Gündelik hayatın tarım ve hayvancılıkla şekillendiği Tunceli’de bu durum mutfağa da yansımış ve yemekler tahıl ürünlerine ve hayvansal gıdalara dayanmıştır. Bunların yanında Tunceli’de büyük öneme sahip bazı ot ve bitkiler de lezzetli yemeklerde yerini almaktadır.

Tunceli’de son yıllarda bazı tarımsal ürünlerin ekonomi ve turizm açısından önemini ve katkısını artırmak amacıyla daha iyi tanıtılmasına yönelik çabalar gösterilmektedir.

Her yıl Pülümür ilçesinde düzenlenen Bal Festivali kapsamında bal üretimi de ilgi görmeye başlamıştır. Aynı zamanda Çemişgezek, Hozat, Pertek ilçelerinde de hayvancılığa dayalı üretilen Savak Peyniri ve Tulum Peyniri, meyveciliğe dayalı olarak da Kurutulmuş Çekirdeksiz Dut, Pestil, Orcik gibi ürünler bu yörelerde düzenlenen  festivallerle tanıtılmakta ve ödüllü yarışmalarla üreticiler teşvik edilmektedir.

Tunceli’de üretimi yapılan çeşitli ürünlerin il dışında ve ülke genelinde tanıtımı adına yapılan etkinliklerin artması sayesinde geleneksel olan bu ürünlerin Tunceli turizmine ve mutfağına da katkıları sağlanmaktadır.

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Tunceli ili de kendine has yöresel lezzetlere sahiptir. Bulunduğu coğrafyanın etkisini zengin mutfak kültüründe gördüğümüz Tunceli’de, sebze yemeklerinden et yemeklerine, salata çeşitlerinden tatlılara kadar birbirinden güzel lezzet sofralara taşınmaktadır.